04.10.2013 – Slujiri arhiereşti în Mitropolia Olteniei

Evenimente


Duminică, 6 octombrie, Înaltpreasfinţitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, va săvârşi Sfânta Liturghie la Biserica „Sfântul Ierarh Nicolae” din Parohia Argetoaia, judeţul Dolj. Evenimentul este prilejuit de împlinirea a două secole de la temeluirea sfântului lăcaş de închinare.
Înaltpreasfinţitul Părinte Gherasim, Arhiepiscopul Râmnicului, va participa la Sfânta Liturghie şi slujba de resfinţire a Bisericii „Adormirea Maicii Domnului” din Parohia Bercioiu – Bârseşti, judeţul Vâlcea, săvârşite de Preasfinţitul Episcop-vicar Emilian Lovişteanul, iar Preasfinţitul Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, va săvârşi Sfânta Liturghie şi slujba de resfinţire a Bisericii „Adormirea Maicii Domnului” din Parohia Iloviţa, judeţul Mehedinţi.

Gheorghe Cioiu