17.10.2013 – Grădiniţa „Floare de colţ” din Craiova a fost sfinţită

Evenimente


Grădiniţa „Floare de colţ” din Craiova a fost sfinţită joi, 17 octombrie. Slujba a fost oficiată de pr. Cristian Grecu, preot paroh la Parohia „Eroii neamului”din Craiova. La finalul slujbei, pr. Grecu i-a împărtăşit pe cei mici şi le-a dăruit iconiţe. La rângul lor, copiii au prezentat un program artistic de cântec şi poezie, pregătit împreună cu educatoarea Marilena Vidraşcu. „A devenit deja prezenţa noastră în acest minunat lăcaş al copilăriei. Dumnezeu vine de fiecare dată atunci când este chemat în inimile celor credincioşi şi cu atât mai mult în inimile curate ale pruncilor. De aceea, ne bucurăm nespus atunci când suntem chemaţi să-L facem prezent pe Dumnezeu în mijlocul celor ce cu credinţă şi cu dragoste doresc să primească bucuria şi mângâierea darurilor Sale celor bogate”, a spus pr. Cristian Grecu.
  
            Strânsa legătură a Grădiniţiei „Floare de colţ” din Craiova cu Biserica se datorează în primul rând frumoasei colaborări dintre instituţie şi Fundaţia „Cuvântul care zideşte”, ONG patronat de Arhiepiscopia Craiovei, reprezentat la eveniment de Camelia Iovescu. La eveniment au mai luat parte inspectorul de specialitate, directorul Şcolii „Nicolae Romanescu” din Craiova şi educatoarele de la grădiniţele craiovene „Fraţii Buzeşti” şi „Eden”.