18.10.2013 – Asociaţia „Vasiliada” filiala Târgu-Jiu a lansat proiectul M.A.R.E.

Evenimente


 
Asociaţia „Vasiliada”, filiala Târgu Jiu, a organizat miercuri, 16 octombrie, o conferinţă în cadrul căreia a lansat proiectul „Motivat, Altruist, Responsabil şi Eficient – M.A.R.E.”. Prin implementarea acestui proiect se doreşte înfiinţarea unui centru de voluntariat, menit să contribuie la dezvoltarea atitudinii civice a tinerilor. Tinerii implicaţi vor fi instruiţi şi vor dobândi experienţă în voluntariat, având astfel posibilitatea de a se exprima şi implica în rezolvarea problemelor comunităţii. Grupul ţintă al proiectului sunt 20 de tineri cu vârste cuprinse între 14-35 de ani, care se vor implica în patru activităţi menite să vină în sprijinul a peste 150 de beneficiari indirecţi (copii, vârstnici şi persoane cu dizabilităţi). Cu acest prilej a lansat un blog dedicat proiectului, unde vor fi postate periodic informaţii cu privire la desfăşurarea activităţilor  din cadrul acestui proiectul. Adresa blogului este: www.proiectmare.blogspot.com
Proiectul „Motivat, Altruist, Responsabil şi Eficient – M.A.R.E.” este finanţat cu sprijinul Municipiului Târgu Jiu şi al Consiliului Local Târgu Jiu. 

(Gabriela Popescu)