18.10.2013 – Slujiri arhiereşti în Mitropolia Olteniei

Evenimente


 
Înaltpreasfinţitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, va poposi mâine în mijlocul credincioşilor din Parohia Ciorari, Protopopiatul Târgu Cărbuneşti, judeţul Gorj. Prezenţa IPS Părinte este prilejuită de resfinţrea bisericii parohiale. În cadrul Sfintei Liturghii va fi hirotonit întru diacon tânărul teolog Adrian Piţioacă, pe seama Parohiei Roşia de Amaradia, din judeţul Gorj. În Duminica a XXIII-a de după Rusalii, Mitropolitul Olteniei va resfinţi biserica din Parohia Rădineşti, Protoieria Târgu Cărbuneşti, şi va hirotoni întru diacon pe tânărul Ionuţ Boantă, pe seama parohiei Licurici-Gorj şi întru preot pe diaconul Adrian Piţoacă.
Înaltpreasfinţitului Părinte Gherasim, Arhiepiscopul Râmnicului, şi Preasfinţitul Părinte Emilian Lovişteanul, Episcop-vicar al Eparhiei Râmnicului, vor oficia Sfânta Liturghie şi târnosirea bisericuţei de lemn cu hramul „Buna Vestire” din Parohia Troianu, municipiul Râmnicu Vâlcea. Evenimentul va avea loc duminică, 20 octombrie, în prezenţa reprezentanţilor administraţiei de stat, locale şi centrale, preoţilor şi credincioşilor din municipiul Râmnicu Vâlcea. Toţi cei prezenţi la sărbătoare se vor putea închina la racla cu moaştele Sfântului Antonie ce vor fi aduse sâmbătă, 19 octombrie, orele 16.30, de la Mănăstirea vâlceană Iezer.
Credincioşii parohiei mehedinţene Rudina vor avea parte, pe 20 octombrie, în Duminica a XXIII-a după Rusalii, de o aleasă bucurie duhovnicească, în mijlocul lor poposind ierarhul locului, PS Părinte Nicodim. Vizita pastorală a chiriarhului este prilejuită de sfinţirea unui paraclis în localitate, unde se vor săvârşi slujbe în duminici şi sărbători. Alături de Părintele Episcop va sluji un sobor de preoţi şi diaconi, după slujba de sfinţire urmând a se oficia Sfânta Liturghie Arhierească. Răspunsurile liturgice vor fi date la strană de Grupul Psaltic “Sfântul Nicodim” de la Catedrala Episcopală din Drobeta Turnu Severin.

(Gabriela Popescu)