22.10.2013 – Eveniment editorial la Craiova

Evenimente


Editura „Mitropolia Olteniei” organizează la finalul acestei săptămâni, sâmbătă, 26 octombrie, de hramul Sfântului Mare Mucenic Dimitrie, un eveniment de lansare a lucrărilor apărute recent sub titlul: „Sfântul Ierarh Calinic de la Cernica – iubirea şi dăruirea Olteniei” (carte şi film). Activitatea va fi organizată în sala de festivităţi a Casei Băniei, poziţionată în vecinătatea Catedralei mitropolitane „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie” din Craiova. Va fi prezent Înaltpreasfinţitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, alături de arhierii invitaţi la hram şi de oficialităţile locale.

            Cele două lucrări, carte şi film, aşezate sub genericul „Sfântul Ierarh Calinic de la Cernica – iubirea şi dăruirea Olteniei”, au fost editate în condiţii grafice de excepţie la Editura „Mitropolia Olteniei”, purtând binecuvântare IPS Părinte Mitropolit Irineu. Conţinutul aduce în actualitate fapte istorice şi documente relevante pentru viaţa şi activitatea Sfântului în pământul Olteniei. Totodată, lucrarea se doreşte a fi un prinos de recunoştinţă împlinirii unui an de la evenimentul aducerii sfintelor sale moaşte în Mitropolia Olteniei.

Diac. Ioniţă Apostolache