23.10.2013 – Hramul Sfântului Mare Mucenic Dimitrie, la Craiova

Evenimente


 
Câteva mii de credincioşi sunt aşteptaţi să participe şi anul acesta la sărbătoarea Ocrotitorului spiritual al municipiului Craiova şi al Catedralei mitropolitane, Sfântul Mare Mucenic Dimitrie, Izvorâtorul de Mir. Momentele liturgice dedicate evenimentului vor debuta vineri, 25 octombrie, ora 17.00, în ajunul praznicului, cu slujba Vecerniei unită cu Litia, urmată de tradiţionala procesiune pe străzile centrale ale oraşului cu racla în care se află moaştele Sfinţilor Nifon, Tatiana, Serghie şi Vah. La întoarcerea din procesiune,  racla cu Sfintele Moaşte va fi aşezată pe esplanada din faţa Catedralei, spre închinare tuturor credincioşilor, iar părinţii slujitori vor săvârşi în continuare  slujba Utreniei şi de la miezul nopţii va fi oficiată Sfânta Liturghie. Momentele liturgice vor culmina în ziua pomenirii Sfântului Mare Mucenic Dimitrie, sâmbătă 26 octombrie, cu oficierea Sfintei Liturghii de către Înaltpreasfinţitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, împreună cu ierarhi din Sinodul mitropolitan, preoţi şi diaconi.

                                                                      Gheorghe Cioiu