26.10.2013 – Sediul protoierilor Craiova Sud şi Craiova Nord a fost sfinţit

Relatari


 
Clădirea care adăposteşte sediile protoieriilor Craiova Sud şi Craiova Nord a fost sfinţită vineri, 25 octombrie, la orele prânzului, de către un sobor de preoţi şi diaconi condus de părintele protosinghel Vladimir Dărângă, ecleziarhul catedralei mitropolitane din Craiova. Evenimentul, desfăşurat în prezenţa IPS Părinte Irineu, a încununat eforturile făcute pentru finalizarea lucrărilor de renovare şi consolidare executate la această clădire care adăposteşte, pe lângă sediile celor două protoierii şi alte structuri ale Centrului eparhial al Arhiepiscopiei Craiovei, cum ar fi CAR cler şi credincioşi şi Consistoriul eparhial.

       În cuvântul rostit la finalul slujbei religioase, IPS Părinte Mitropolit Irineu a exprimat bucuria împlinirii acestei frumoase şi necesare lucrări, spre folosul clericilor şi credincioşilor din cele două protoierii. „Este o bucurie pentru noi să constatăm că într-o perioadă de timp relativ scurtă s-a finalizat această lucrare. Părinţii protoieri ai celor două protoierii, Grigore Vulcănescu şi Titu Manasia, şi-au pus nădejdea în Dumnezeu şi cu multă osteneală s-a redat frumuseţea iniţială a clădirii, spre folosul preoţilor şi credincioşilor de la parohiile din cuprinsul acestor protoierii. Ca orice om care-şi vede casa curată şi frumos întreţinută, nu putem decât să ne bucurăm şi să mulţumim lui Dumnezeu pentru împlinirea acestei lucrări şi, totodată, să-i felicităm pe toţi cei care au contribuit la realizarea ei”, a încheiat Mitropolitul Olteniei.
 

                                                                 Gheorghe Cioiu