28.10.2013 – Corala Parohiei „Hagi Enuşi”, premiată la Concursul „Lăudaţi pe Domnul”

Evenimente


Corala Parohiei „Hagi Enuşi” din Craiova a participat duminică, 27 octombrie, de hramul Sfântului Dimitrie Basarabov, la faza finală a Concursului naţional de muzică eclesială „Lăudaţi pe Domnul”, organizat la Palatul Patriarhiei Române, în Aula Magna – Teoctist Patriarhul. În urma jurizării, formaţia corală mixtă, dirijată de diac. dr. Alexandru Racu, s-a poziţionat pe locul al IV-lea, obţinând menţiune. Piesele interpretate de formaţia craioveană au fost: Troparul Sfântului Dimitrie – compoziţie Gheorghe Cucu, Axion – în compoziţia lui Ion Baciu şi piesa chinonic „Toată suflarea…“, compozitor Alexandru Racu.

În dimineaţa aceleiaşi zile, coriştii au fost primiţi la Biserica „Sfântul Mina” din capitală, unde au dat răspunsurile la Sfânta Liturghie.

 

Diac. Ioniţă Apostolache