01.11.2013 – Au început conferinţele preoţeşti de toamnă în Arhiepiscopia Craiovei

Evenimente

Joi, 31octombrie,  au debutat în Arhiepiscopia Craiovei conferinţele pastoral – misionare de toamnă. Primii care s-au reunit, în prezenţa Înaltpreasfinţitului Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, au fost preoţii din protoieriile Târgu Jiu Sud şi Târgu Jiu Nord. Conferinţa preoţească a fost precedată de săvârşirea Sfintei Liturghii la altarul Bisericii „Sfinţii Apostoli” din municipiu. Cea de a doua parte a întâlnirii a fost găzduită de Cercul Militar din Târgu Jiu. În deschidere, preotul Ionuţ Pădureanu, de la Parohia Preajba,  Protoieria Târgu Jiu Nord, a  prezentat referatul cu tema „Apărarea dreptei credinţe în faţa ofensivei sectare”, urmat de discuţii şi dezbateri pe marginea celor prezentate. La final IPS Irineu a punctat câteva din concluziile la tema pusă în dezbatere, subliniind unele aspecte dogmatice şi istorice care scot in evidenţă necesitatea apărării dreptei credinţe creştin ortodoxe aşa cum ea ne-a fost transmisă de Părinţii Bisericii.
       În ultima parte a întrunirii, toţi participanţii la conferinţă s-au îndreptat către sediul Protoieriei Târgu Jiu Nord unde a fost săvârşită slujba de sfinţire a clădirii. După cum ne-a informat părintele protoiereu Cosmin Bălan,  slujba de sfinţire a  încununat astfel eforturile făcute în ultimul an pentru renovarea şi consolidarea clădirii ce adăposteşte sediul Protoieriei Târgu Jiu Nord.

                                  Gheorghe Cioiu