01.11.2013 – Slujiri arhiereşti în Mitropolia Olteniei

Evenimente


 
În Duminica a 22-a după Rusalii (3 noiembrie 2013), Înaltpreasfinţitul Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, va săvârşi Sfânta Liturghie  şi slujba de resfinţire a Bisericii Mântuleasa din Craiova, în urma finalizării amplelor lucrări de restaurare şi consolidare executate la acest sfânt locaş.
            Înaltpreasfinţitul Gherasim, Arhiepiscopul Râmnicului, va participa  la Sfânta Liturghie săvârşită la Catedrala arhiepiscopală „Sfântul Ierarh Nicolae” din Râmnicu Vâlcea. Preasfinţitul Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, va sluji la Catedrala mitropolitană din Cluj, care sărbătoreşte 80 de ani de la sfinţire. Preasfinţitul Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor, va săvârşi Sfânta Liturghie şi slujba de resfinţire a bisericii din Parohia Siliştioara, judeţul Olt.

                                                                                                Gheorghe Cioiu