06.11.2013 – Întâlnire a preoţilor pensionari din Craiova

Evenimente


 
Preoţii pensionari din Protoieriile Craiova Nord şi Craiova Sud au participat marţi, 5 noiembrie, la prima reuniune organizată în acest sens de Arhiepiscopia Craiovei. Întrunirea a fost precedată de săvârşirea Sfintei Liturghii la Catedrala mitropolitană „Sfântul Dumitru”, urmată de un moment festiv, în sala de festivităţi a Protoieriei Craiova Sud, în prezenta părintelui consilier Grigore Vulcănescu, protopop la Protoieria Craiova Sud, şi a părintelui protopop Titu Manasia, de la Protoieria Craiova Nord. „Cu binecuvântarea IPS Părinte Mitropolit Irineu, Permanenţa eparhială a aprobat ca în fiecare an să aibă loc o întâlnire a preoţilor pensionari din cadrul Arhiepiscopiei Craiovei, în care preoţii să slujească Sfânta Liturghie, după aceea să se întâlnească într-un cadru festiv de împărtăşire a gândurilor pe care le au, a realizărilor, a întâmplărilor vieţii cotidiene pe care o duc la vârsta pensionării”, a precizat părintele consilier Grigore Vulcănescu.
Preoţii participanţi au apreciat hotărârea ca în fiecare an să fie organizate astfel de evenimente, bucurându-se că au astfel prilejul să îşi revadă foştii colegi. „Am primit cu bucurie această propunere, sperăm să se permenentizeze. Am hotărât ca astfel de întruniri să aibă loc o dată pe an, pentru că preoţii vârstinici simt nevoia să comunice între ei, să se vadă, au fost cazuri în care nu am întâlnit un coleg de-al nostru de ani de zile. Aşa încât ideea a fost grozav de bine primită de noi, prezenţa la Catedrală, slujbă frumoasă, la fel şi prezenţa la centrul protopopesc. Nădăjduim ca aceste întâlniri anuale să se desfăşoare alături de soţiile noastre, în aşa fel încât să fie o atmosferă de relaxare sufletească”, a adăugat părintele Ioan Ioanicescu.

Gabriela Popescu