07.11.2013 – Slujiri arhiereşti în Mitropolia Olteniei

Evenimente


 
De praznicul Sfinţilor Arhangheli Mihail şi Gaviil, Înaltpreasfinţitul Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, va săvârşi Sfânta Liturghie şi slujba de resfinţire a bisericii din Parohia Teleşti, judeţul Gorj.
            Înaltpreasfinţitul Gherasim, Arhiepiscopul Râmnicului, va săvârşi Sfânta Liturghie la hramul Mănăstirii Arnota, judeţul Vâlcea. Preasfinţitul Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, va sluji la hramul Mănăstirii Baia de Aramă, în judeţul Mehedinţi. Preasfinţitul Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor,  va săvârşi Sfânta Liturghie şi slujba de resfinţire a Bisericii „Sfinţii Arhangheli” din Parohia Căciunei, judeţul Olt. Preasfinţitul Emilian Lovişteanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului, va sluji la Biserica „Sfinţii Arhangheli” din Parohia Sălătrucel, judeţul Vâlcea.                                                                 
Duminică, 10 noiembrie, IPS Părinte Mitropolit Irineu va săvârşi Sfânta Liturghie  la Catedrala mitropolitană din Vidin, Bulgaria, la invitaţia IPS Dometian, Mitropolitul Vidinului, care îşi sărbătoreşte ziua de naştere.
       IPS Gherasim va participa la Sfânta Liturghie săvârşită la Catedrala arhiepiscopală „Sfântul Ierarh Nicolae” din Râmnicu Vâlcea. PS Nicodim va sluji la biserica din Parohia Vrata, judeţul Mehedinţi. PS Sebastian va săvârşi Sfânta Liturghie şi slujba de resfinţire a bisericii din Parohia Leoteşti, judeţul Olt, iar PS Emilian va sluji la Biserica „Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel” din Parohia Perişani-Băiaşil, judeţul Vâlcea.

                                                           Gheorghe Cioiu