11.11.2013 – Biserica Sfântul Mina din Craiova, în veşmânt de praznic

Evenimente


 
Biserica „Sfântul Mina” din Craiova a primit sâmbătă, 9 noiembrie, moaştele a cinci sfinţi de la Biserica „Mihai Vodă” din Bucureşti. Astfel, credincioşii craioveni s-au putut închina la racla cu  moaştele: Sfântului Ierarh Nectarie,  Sfântului Ioan Rusul, Sfântului Efrem cel Nou, Sfântului Mare Mucenic Gheorghe şi Sfântului Mare Mucenic Mina. Racla cu sfintele moaşte a fost aşezată într-un loc special amenajat în faţa sfântului locaş şi va rămâne aici până miercuri, 13 noiembrie. În tot acest timp, la Biserica „Sfântul Mina” vor fi oficiate slujbe speciale în fiecare zi, atât dimineaţa, când vor fi săvârşite Utrenia şi Sfânta Liturghie, cât şi seara, când se va săvârşi Acatistul sfinţilor. Evenimentul a fost prilejuit de hramul sfântului lăcaş, praznicul Sfântului Mare Mucenic Mina, sărbătorit astăzi, 11 noiembrie.

Gabriela Popescu