13.11.2013 – Conferinţă pastoral misionară în Protoieria Craiova Nord

Evenimente


În Arhiepiscopia Craiovei a avut loc marţi, 12 noiembrie, ultima din seria conferinţelor pastoral misionare de toamnă desfăşurate sub genericul „Anul omagial al Sfinţilor Împăraţi Constantin şi Elena”. Astfel, preoţii din Protoieria Craiova Nord s-au întrunit sub preşidinţia IPS Părinte Irineu, în sala de festivităţi a Centrului de restaurare, conservare patrimoniu şi vizualizare al Facultăţii de Teologie din Craiova. Momentul a fost precedat de săvîrşirea Sfintei Liturghii la altarul Bisericii „Sfinţii Împăraţi”- Obedeanu. Conferinţa a debutat cu prezentarea unui referat pe tema „Apărarea dreptei credinţe în faţa ofensivei sectare” de către pr. Marius Lunganu, preot slujitor la Biserica „Sfântul Nicolae” – Craioviţa I. Au urmat discuţii pe marginea temei abordate şi prezentarea unor exemple concrete despre situaţia unora din cultele neoprotestante de la nivelul parohiilor din Protoieria Craiova Nord.
            La final, IPS Irineu a reiterat necesitatea întăririi parohiei ca element esenţial al misionarismului creştin ortodox. „Este nevoie să întărim parohia. Misionar înseamnă apostol, înseamnă trimis, alesul lui Dumnezeu trimis pentru păstorirea poporului Său. Aceştia sunteţi dumneavostră, aceştia suntem noi, trimişii lui Dumnezeu într-o lume de multe ori desacralizată, pe care noi trebuie s-o sacralizăm, s-o reactivăm, să-i dăm sensul adevăratei normalităţi. Pentru aceasta trebuie să avem curaj, trebuie să avem îndrăzneală, aşa cum ne îndeamnă Mântuitorul Iisus Hristos: «Îndrăzniţi, Eu am biruit lumea!» (Ioan 16,33)”, a precizat IPS Părinte Mitropolit Irineu.

                                                              Gheorghe Cioiu