25.11.2013 – Profesorii de Religie din judeţul Dolj s-au întrunit la Craiova

Evenimente


 
Profesorii de Religie din judeţul Dolj s-au reunit sâmbătă, 23 noiembrie, în cadrul lucrărilor Cercului pedagogic. Activitatea a fost găzduită de Şcoala Generală „Mihai Eminescu” din Craiova. În cadrul întâlnirii a fost dezbătută tema „Impactul metodelor interactive în procesul educativ religios”. După expunerea teoretică, dascălii prezenţi au vizionat materialul video pe subiectul „Sărbătorile creştine – moment de bucurie sfântă”. Întreaga activitate a fost coordonată de prof. Mirela Stănică, titularul catedrei de Religie din cadrul Şcolii „Mihai Eminescu”. Alături i-au fost prof. Silvia Cârţu, directorul şcolii şi colegii din instituţie. Mai mult, în premieră pentru o asemenea activitate, doamna director Cârţu, deşi cadru didactic de Fizică, s-a implicat direct în prezentarea temei interacţionând cu profesorii pe subiectul expus. La final, participanţii au putut vizita cabinetul de Religie al şcolii, amenajat într-un mod cu totul inedit, sub forma unui paraclis, într-una din sălile de clasă. „Activitatea de astăzi a reuşit să scoată în evidenţă efortul şi osteneala depusă de întregul colectiv al acestei şcoli, în frunte cu doamna director. Apreciem osteneala de care au dat dovadă şi care iată s-a ridicat în cele din urmă peste înălţimea asteptărilor. Întreaga experineţă constituie un exemplu bun pentru noi toţi şi totodată un câştig în îmbunătăţirea metodei de predare şi interacţionare la clasă”, a spus pr. Gheorghe Pîrva, inspector de specialitate în cadrul Inspectoratului Şcolar Judeţean Dolj. La rândul său, pr. Cristian Grecu, parohul Bisericii „Eroii neamului” din Craiova, invitat la eveniment în calitate de preot paroh, a pus în lumină buna relaţie pe care o are cu Şcoala „Mihai Eminescu”. Aşa se face că, nu de puţine aori, elevii au trecut pragul Sfintei Biserici, însoţiţi de profesorul de Religie. Ultima activitate realizată în parteneriat cu parohia a fost săptămâna trecută, de Praznicul „Intrării Maicii Domnului în Biserică”.

Diac. Ioniţă Apostolache