29.11.2013 – Activităţi cultural-religioase la Craiova

Evenimente


 
Sfântul Mare Mucenic Andrei, creştinătorul românilor, va fi cinstit mâine în toate bisericile şi mănăstirile din Patriarhia Română. Astfel, la olteni, Sfântul este prăznuit atât în bisericile ce îi poartă hramul, cât mai ales în catedralele chiriarhale. La Craiova, în Paraclisul mitropolitan „Maica Precista” – Dudu, după Sfânta Liturghie, va fi organizat un concert de muzică religioasă, închinat Sfântului Andrei, dar şi apropierii sfintelor sărbători de iarnă, în interpretarea Coralei mixte a Parohiei Hagi Enuşi. Evenimentul se încadrează în manifestările culturale dedicate Festivalului internaţional Craiova Muzicală. Mâine, 1 decembrie, de Ziua Naţională a României, Înaltpreasfinţitul Părinte Mitropolit Irineu va fi prezent la Biserica „Madona”, unde va săvârşi Sfânta Liturghie. IPS Părinte, înconjurat de soborul preoţilor şi diaconilor slujitori, se va ruga pentru „eroii români din toate timpurile şi din toate locurile, căzuţi pe câmpurile de luptă, în lagăre sau închisori, pentru demnitatea noastră naţională”.

 
Eroii neamului, evocaţi la Biserica „Înălţarea Domnului” din Craiova
Săptămâna aceasta, eroii români au fost cinstiţi la Biserica „Înălţarea Domnului” din Craiova, cu prilejul împlinirii a 95 de ani de la Marea Unire. Evenimentul, organizat cu binecuvântarea IPS Părinte Mitropolit Irineu, a avut loc joi, 28 noiembrie, fiind marcat de o serie de activităţi cultural-religioase, dedicate cinstirii eroilor români. În organizarea activităţii s-au împlicat: Parohia „Înălţarea Domnului”, Asociaţia Naţională „Cultul Eroilor” – Regina Maria, filiala Dolj – „Fraţii Buzeşti”, „Asociaţia Naţională a cadrelor militare în rezervă şi retragere”, filiala Dolj, „Asociaţia pentru istoria şi propaganda aviaţiei”, ofiţeri şi subofiţeri din unităţile militare active ce aparţin Garnizoanei Craiova. În deschiderea activităţii, pr. paroh Cristian Grecu a săvârşit o slujbă de pomenire în cinstea celor căzuţi pe câmpul de luptă. Au urmat alocuţiunile, invitaţii vorbind laudativ despre momentul Marii Uniri, precum şi despre jertfele aduse în realizarea şi valorificarea ei. La discuţii a luat parte şi reprezentantul Inspectoratului Şcolar Judeţean (ISJ) Dolj, prof. Mihăiţă Stoica. Întreaga activitate a fost moderată de Gabriela Rusu Păsărin, de la Radio Oltenia Craiova. La final, au fost interpretate cântece patriotice de către: Corul Facultăţii de Teologie din Craiova, elevii Şcolii Gimnaziale „Mihai Viteazul” din Craiova şi de grupul vocal al Colegiului Naţional „Carol I”.

 

 

Diac. Ioniţă Apostolache