29.11.2013 – Slujirile ierarhilor din Mitropolia Olteniei (în zilele de 30 noiembrie şi 1 decembrie 2013)

Evenimente


 
De praznicul Sfântului Apostol Andrei, prăznuit sâmbătă, 30 noiembrie, Înaltpreasfinţitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, va face parte din soborul de ierarhi care va săvârşi Sfânta Liturghie la hramul Catedralei mitropolitane din Sibiu. În aceeaşi zi, Înaltpreasfinţitul Gherasim, Arhiepiscopul Râmnicului, va sluji împreună cu Preasfinţitul Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei şi Preasfinţitul Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor, la Mănăstirea „Peştera Sfântului Apostol Andrei” din Arhiepiscopia Tomisului. Preasfinţitul Emilian Lovişteanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului, va sluji la Catedrala arhiepiscopală din Galaţi.
            Duminică 1 decembrie, a XV-a de după Rusalii, IPS Părinte Mitropolit Irineu, va săvârşi Sfânta Liturghie  la Paraclisul mitropolitan “Madona Dudu” din Craiova.  IPS Gherasim va participa la Slujba Sfintei Liturghii oficiate la Catedrala arhiepiscopală „Sfântul Ierarh Nicolae” din Râmnicu Vâlcea, de către PS Emilian Lovişteanul, iar PS Nicodim va sluji la Biserica „Sfântul Apostol Andrei” din Drobeta Turnu Severin.
 

                                                           Gheorghe Cioiu