03.12.2013 – Praznicul Sfântului Nicolae la catedrala arhiepiscopală din Râmnic

Evenimente


În atmosfera duhovnicească de pregătire pentru întâmpinarea Praznicului Naşterii Domnului, trăim bucuria sărbătoririi şi cinstirii Sfântului Ierarh Nicolae, Arhiepiscopul Mirelor Lichiei, ocrotitorul Catedralei Arhiepiscopale şi al Seminarului Teologic din Râmnicu Vâlcea. Din anul 2012 în Catedrala Arhiepiscopală din Râmnicu Vâlcea se află spre cinstire şi binecuvântare un fragment din moaştele Sfântului Ierarh Nicolae, alături de cele ale Sfântului Ierarh Calinic, ctitorul catedralei, şi ale Sfinţilor Mucenici Mercurie, Teodor Stratilat şi Carp Episcopul.
Programul liturgic închinat cinstirii Sfântului Ierarh Nicolae este următorul: Joi, 5 decembrie, de la orele 17.00, se va oficia Slujba Vecerniei cu Litie şi Acatistul Sfântului Ierarh Nicolae în Catedrala Arhiepiscopală „Sfântul Nicolae” din Râmnicu Vâlcea. De la orele 19.00, preoţii şi diaconii slujitori vor săvârşi Taina Sfântului Maslu. A doua zi, vineri, 6 decembrie, orele 07.00, se va oficia slujba Utreniei, iar de la 09.30, Sfânta Liturghie Arhierească în ziua cinstirii Sfântului Ierarh Nicolae.
La sărbătoare sunt aşteptaţi reprezentanţi ai administraţiei locale şi centrale, preoţi, stareţi şi stareţe, studenţi şi elevi seminarişti, credincioşi din Arhiepiscopia Râmnicului şi pelerini din ţară.
 

Biroul de Presă al Arhiepiscopiei Râmnicului