03.12.2013 – Slujiri ale ierarhilor din Mitropolia Olteniei

Evenimente


Miercuri, 4 decembrie, de praznicul Sfânta Mare Muceniţă Varvara, Înaltpreasfinţitul Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, va săvârşi slujba Sfintei Liturghii la Paraclisul „Sfânta Varvara” din Târgu Jiu, în cartierul minerilor strămutaţi din bazinul carbonifer al Olteniei. În acest cartier a fost pusă pe 4 decembrie, 2011, piatra de temelie pentru ridicarea unei biserici închinate Sfintei Muceniţe Varvara, ocrotitoarea minerilor.
       În aceeaşi zi, Preasfinţitul Emilian Lovişteanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului, va sluji la hramul Bisericii „Sfânta Mare Muceniţă Varvara” de la Salina Ocnele Mari, judeţul Vâlcea. 
       Vineri, 6 decembrie, de praznicul Sfântul Ierarh Nicolae, Arhiepiscopul Mirelor Lichiei, Inaltpreasfinţitul Irineu, Mitropolitul Olteniei, va face parte din soborul de ierarhi care va săvârşi Sfânta Liturghie şi slujba de sfinţire a Paraclisului „Sfântul Ierarh Nicolae” situat în Campusul universitar teologic din municipiul Cluj Napoca, ce va fi inaugurat în această zi.
       Inaltpreasfinţitul Gherasim, Arhiepiscopul Râmnicului, va sluji împreună cu Preasfinţitul Episcop vicar Emilian Lovişteanul, la hramul Catedralei arhiepiscopale din Râmnicu Vâlcea, Preasfinţitul Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, va sluji la hramul Catedralei episcopale ortodoxe din oraşul Giula, Ungaria, iar Preasfinţitul Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor, va face parte din soborul de ierarhi care va sluji la hramul Catedralei episcopale din Deva, judeţul Hunedoara.

                                                Diacon Gheorghe Cioiu