04.12.2013 – Evenimente de interes pentru credincioşii din Arhiepiscopia Craiovei

Evenimente


 
Arhiepiscopia Craiovei organizează în această săptămână o serie de evenimente cu caracter pastoral-misionar, de interes pentru cler şi credincioşi. Activităţile vor culmina cu praznicul Sfântului Ierarh Nicolae, sărbătorit mâine în catedralele chiriarhale, mănăstiri şi biserici de enorie.

 
Săptămâna aceasta, viaţa bisericească din Oltenia este marcată de o serie de activităţi pastoral-misionare, culturale şi educative spre folos credincioşilor şi clericilor din eparhiile noastre. Astfel, începând de miercuri, 4 decembrie, în ziua de prăznuire a Sfintei Muceniţe Varvara, credincioşii gorjeni s-au adunat la rugăciune în biserica din Cartierul Primăverii, Târgu Jiu, care şi-a serbat hramul. Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie a fost oficiată de Înaltpreasfinţitul Părinte Mitropolit Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi. În aceeaşi zi, spre seară, Teatrul Naţional „Marin Sorescu” din Craiova găzduieşte spectacolul caritabil „ColinDar cu Paula Seling”, organizat de Asociaţia „Vasiliada”, ONG patronat de Arhiepiscopia Craiovei. Alături de cunoscuta artistă vor urca pe scenă şi Grupul Psaltic „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie” al catedralei mitropolitane din Craiova, împreună cu solistul de muzică folk Ducu Berţi. Vineri, de praznicul Sfântului Nicolae, mai multe biserici din Cetatea Bănei îşi vor serba hramul. Între acestea se numără: Biserica Ungureni, Dorobănţia „Sfântul Nicolae” – Craioviţa, Brânduşa, „Sfântul Nicolae” – Amaradia şi Mănăstirea Coşuna.

 

Diac. Ioniţă Apostolache