06.12.2013 – Slujiri ale ierarhilor din Mitropolia Olteniei

Evenimente


 
Duminică, 8 decembrie (a 27 – a după Rusalii), Înaltpreasfinţitul Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, va săvârşi Sfânta Liturghie şi slujba de resfinţire a Bisericii „Sfântul Nicolae – Amaradia” din Craiova.
       Înaltpreasfinţitul Gherasim, Arhiepiscopul Râmnicului, împreună cu Preasfinţitul Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei şi Preasfinţitul Emilian Lovişteanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului, vor săvârşi Sfânta Liturghie şi siujba de sfinţire a Bisericii cu hramurile „Învierea Domnului” şi „Sfântul Cuvios Ioan Iacov de la Neamţ”, a noului Aşezământ social-filantropic „Renaşterea Loviştei” din comuna Racoviţa, judeţul Vâlcea.   În aceeaşi zi, Preasfinţitul Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor, va sluji în Parohia Comanca, comuna Deveselu, judeţul Olt.
 

                                                Diacon Gheorghe Cioiu