13.12.2013 – Opt preoţi din Arhiepiscopia Craiovei au primit duhovnicia

Evenimente


 
Opt preoţi din Arhiepiscopia Craiovei au primit duhovnicia sub omoforul Înaltpreasfinţitului Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei. Slujba hirotesiei s-a făcut vineri, 13 decembrie, în Paraclisul mitropolitan „Toţi Sfinţii” din curtea Centrului Eparhial din Craiova. La final, IPS Părinte Mitropolit le-a vorbit clericilor despre importanţa misiunii pe care  o au în parohiile ce le-au fost încredinţate, amintindu-le totodată de responsabilitatea faţă de sufletele celor ce vin să să se curăţească prin Taina Sfintei Spovedanii. „În virtutea Tainei Hirotoniei, pe care Mântuitorul nostru Iisus Hristos ne-a dat-o prin succesiune apostolică neîntreruptă până astăzi, aţi primit şi puterea de a lega şi dezlega păcatele credincioşilor încredinţaţi spre păstorire. De aceea, atât slujirea pastorală, cât şi duhovnicia trebuie  să fie preocupări de căpetenie în viaţa dumneavoastră. Prin urmare, siliţi-vă să staţi de vorbă cu duhovnicii mai experimentaţi, încercaţi în taina duhovniciei. Omul are nevoie de o curăţenie sufletească permanentă. Fără aceasta, atât sufletul, cât şi trupul lui moare. Dacă ne gândim la viaţa noastră, ne dăm seama cu câte legături suntem legaţi şi în ce stare sufletească ne aflăm. Ieşirea din această suferinţă nu se face decât prin Taina Sfintei Spovedanii, unde, prin mâna nevăzută a Sfântului Duh, ne sunt iertate păcatele. De aceea, vă îndemnăm ca atunci când spovediţi să nu vă grăbiţi niciodată. Un preot bun, un preot duhovnicesc este acela care are răbdare, ascultă şi se roagă pentru păcătosul care îşi mărturiseşte păcatele la Spovedanie. Nu trebuie să uităm că după ce păcatul a fost spovedit, rămâne totuşi aducerea aminte. Împotriva acesteia trebuie să lucrăm permanent. Păcatul este iertat în totalitate, însă această aducere aminte rămâne şi până când nu se şterge va fi greu ca omul să fie declarat vindecat. Prin urmare, canonul pe care îl daţi trebuie să aibă în vedere şi vindecare urmelor lăsate de păcat”, a spus IPS Părinte Mitropolit.
            La final, fiecare preot a primit din partea IPS Părinte Irineu un Molitfelnic şi o sfântă cruce.

 

Diac. Ioniţă Apostolache