16.12.2013 – Acţiune umanitară prin Centrul social „Mitropolit Firmilian”

Evenimente


 
Centrul social de zi pentru persoane vârstnice „Mitropolit Firmilian” din Craiova, al Arhiepiscopiei Craiovei, organizează în această perioadă mai multe activităţi, prilejuite de sărbătoarea Naşterii Domnului. Programul a început duminică, 15 decembrie, la ora 10.00, când bătrânii beneficiari ai Centrului au colindat la Biserica „Sfinţii Martiri Brâncoveni”, în cadrul Sfintei Liturghii săvârşite de părintele paroh Narcis Munteanu. Marţi, 17 decembrie, începând cu ora 11.00, Corul Centrului „Mitropolit Firmilian” va susţine un scurt concert de colinde la Penitenciarul de Maximă Sigurană din Craiova. Tot în această perioadă, grupul de bătrâni pregăteşte acţiunea umanitară pentru nou – născuţii abandonaţi de la Spitalul Judeţean de Urgenţă din Craiova. În acest scop, beneficiarii Centrului lucrează diverse produse de îmbrăcăminte, precum botoşei, flaneluţe, căciuliţe, care vor fi expuse în cadrul unei tombole organizate în data de 19 decembrie, la ora 12.00, iar cu banii strânşi vor fi achiziţionate produse de utilitate pentru copiii abandonaţi. „Ne bucurăm că an de an ne unim pentru a-i sprijini pe cei care au nevoie de noi. De fiecare dată, încercăm să găsim mijloacele prin care să putem fi de folos comunităţii, persoanelor defavorizate social, copiilor care nu au ocrotirea unei familii. Crăciunul este sărbătoarea bucuriei pe care trebuie să o trăim cu toţii. În această perioadă sfântă, trebuie să fim mai buni, solidari cu cei aflaţi în suferinţă, să dăruim celor care au mai puţin decât noi şi să încercăm să aducem zâmbet, lumină şi speranţă în sufletele semenilor. Suntem recunoscători celor care au răspuns acestei iniţiative că au înţeles nevoia de solidaritate, pentru copilaşii care nu au părinţii alături, de sărbători”, a declarat Monica Mohanu, asistent social în cadrul Centrului social de zi pentru persoane vârstnice „Mitropolit Firmilian”.
 

(Gabriela Popescu)