16.12.2013 – Daruri şi colinde de Crăciun, pentru copiii Centrului „Aripi de Lumină”

Evenimente


 
Copilaşii Centrului social „Aripi de Lumină” au fost implicaţi săptămâna trecută într-o serie de activităţi specifice sărbătorilor de iarnă. Ca în fiecare an, beneficiarii centrului i-au vizitat pe prietenii lor de la instituţiile partenere, pentru a-i colinda şi pentru a le dărui felicitări confecţionate chiar de ei, special pentru sărbătoarea Naşterii Mântuitorului Iisus Hristos. De această dată, la evenimente au fost însoţiţi de colegii de la Centrul social multifuncţional „Best – Life” pentru copiii dezavantajaţi social, al Arhiepiscopiei Craiovei. Printre instituţiile cărora copilaşii le-au trecut pragul s-a numărat Colegiul Naţional Economic „Gheorghe Chiţu” unde, alături de elevii de liceu, au confecţionat felicitări deosebite cu mesaje de iarnă, iar la final acestea au fost prezentate în cadrul unei expoziţii. De asemenea, copiii au susţinut un scurt concert de colinde şi cântece de iarnă, eforturile lor fiind răsplătite cu covrigi, cozonac, potrivit tradiţiei, şi cu dulciuri, fructe etc. Un alt moment drag copiilor a fost vizita la Grădiniţa „Floare albastră” unde, alături de preşcolari, beneficiarii Asociaţiei Vasiliada şi ai Centrului „Best – Life” au continuat activitatea de confecţionare a felicitărilor de iarnă. La final, doamnele educatoare şi preşcolarii au primit decoraţiuni de iarnă, confecţionate de copiii centrelor de zi, care au fost invitaţi la o masă caldă, oferită cu generozitate de doamna director Doina Olari. De asemenea, copilaşii au primit daruri, constând în dulciuri şi fructe.
De o surpriză asemănătoare micuţii au avut parte şi la Grădiniţa „Floarea Soarelui” din Craiova, unde au cântat colinde, au recitat poezii, au lucrat coroniţe de Crăciun. Şi aici, copilaşii au primit cadouri, oferind, la rândul lor, daruri simbolice, felicitări şi obiecte din lut, lucrate de ei. Activităţile au culminat vineri, cu un eveniment special, în cadrul căruia copiii s-au întâlnit cu Moş Crăciun în Aula Facultăţii de Electromecanică, unde a avut loc sărbătoarea bradului de Crăciun, organizată de Cummins Generator Technologies Craiova. Moş Crăciun a fost întampinat cu poezii şi un colind de către copii, care s-au bucurat de darurile oferite. „În cadrul activitatilor desfaşurate în parteneriat cu aceste instituţii, zâmbetele calde de copii, candoarea, bunătatea s-au împletit cu clinchet de clopoţei, brad împodobit, colinde, tradiţii. Mulţumim tuturor celor care s-au implicat şi au adus speranţă şi lumină în prag de sărbători în sufletele copiilor şi le urăm sărbatori cu multă sănătate! Spiritul Crăciunului să vă găsească în pace, să vă aducă bucurii şi împliniri!”, a declarat Renata Bănescu, psihopedagog la Centrul social de zi pentru copii „Aripi de Lumină”. 
 

(Gabriela Popescu)