16.12.2013 – Liceul Teologic organizează Festivalul „Tradiţii, datini şi obiceiuri din bătrâni”

Evenimente


 
Liceul Teologic „Sfântul Nicodim” din Târgu Jiu organizează marţi, 17 decembrie, cea de-a doua ediţie a Festivalului „Tradiţii, datini şi obiceiuri din bătrâni”. Evenimentul se va desfăşura începând cu ora 18.00 la Teatrul Dramatic „Elvira Godeanu”, în prezenţa Înaltpreasfinţitului Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei. Festivalul, prezentat de elevii Marius Murgiuc şi Alexandru Drăguţ, va fi deschis cu mesajul de bun venit rostit de pr. prof. dr. Nicuşor Popescu, directorul Liceului Teologic. În cadrul festivalului vor susţine câte un concert de colinde Corul junior al Liceului Teologic, condus de prof. Mirea Angelica, Corul Liceului Teologic, dirijat de diac. prof. Lăzărică Nicuşor, care va prezenta un buchet de colinde populare, Corala „Nicofonis”, dirijată de diac. prof. Lăzărică Nicuşor  şi Grupul Psaltic „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie”, al Catedralei Mitropolitane din Craiova, coordonat de prof. Victor Şapcă. Totodată, bucuria momentului va fi întregită de prezentarea unor scenete religioase, specifice sărbătorilor de iarnă. Astfel, Asociaţia Studenţilor Creştin Ortodocşi Români, filiala „Sfântul Irodion de la Lainici” – Târgu Jiu va prezenta sceneta „Vicleiul”, având coordonator pe Răzvan Merei, preşedindele Asociaţiei, clasa a XI-a B va interpreta sceneta „Pluguşorul”, avându-l coordonator pe elevul  Popescu Flavius, iar clasa XI-A va pune în scena  o altă piesă, intitulată de asemenea “Vicleiul”, coordonator fiind elevul Porei Andrei.
       La final vor fi premiaţi elevii câştigători ai Concursului şcolar „Sfântul Nicodim, Ocrotitorul Liceului Teologic”, premiile fiind oferite cu sprijinul Mănăstirii Lainici, iar persoanele prezente la festival vor primi brăţări realizate de elevii Liceului Teologic „Sfântul Nicodim” şi ai Centrului de zi pentru copii „Sfântul Vasile cel Mare”. În cadrul acestui eveniment, Înaltpreasfinţitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, va rosti un cuvânt de învăţătură şi binecuvântare.
 Festivalul „Tradiţii, datini şi obiceiuri din bătrâni” este organizat în parteneriat cu Teatrul Dramatic „Elvira Godeanu” din Târgu Jiu, Protoieriile Târgu Jiu Sud şi Nord, Grupul Psaltic „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie”, al Catedralei Mitropolitane din Craiova, Centrul de zi pentru copii „Sfântul Vasile cel Mare” din Târgu Jiu şi ASCOR, filala Târgu Jiu.
 

(Gabriela Popescu)