20.12.2013 – Slujiri ale ierarhilor din Mitropolia Olteniei

Evenimente


 
       În Duminica dinaintea Naşterii Domnului (22 decembrie 2013), Înaltpreasfinţitul Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, va săvârşi Sfânta Liturghie la Biserica „Cuvioasa Parascheva” din Parohia Gherceştii Noi, judeţul Dolj.
       Înaltpreasfinţitul Gherasim, Arhiepiscopul Râmnicului, va participa la Sfânta Liturghie săvârşită la Catedrala arhiepiscopală „Sfântul Ierarh Nicolae” din Râmnicu Vâlcea, Preasfinţitul Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei va sluji la Mânăstirea Tismana, judeţul Gorj, Preasfinţitul Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor, va sluji la Mânăstirea Clocociov din municipiul Slatina, iar Preasfinţitul Emilian Lovişteanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului, va săvârşi Sfânta Liturghie şi slujba de resfinţire a Bisericii „Cuvioasa Parascheva” din Parohia Vârleni, comuna Stăneşti, judeţul Vâlcea.
 

                                                Diacon Gheorghe Cioiu