20.12.2013 – Tradiţii de Crăciun la Craiova şi Târgu Jiu

Evenimente

 
În rândul şcolilor teologice de profil preuniversitar din Arhiepiscopia Craiovei, Naşterea Domnului a fost vestită săptămâna aceasta în cadrul tradiţionalelor serbări închinate acestei perioade. Atât la Târgu cât şi la Craiova, elevii seminarişti au vestit Taina Întrupării Mântuitorului nostru Iisus Hristos în glas de colindă.
Primul eveniment a avut loc marţi, 17 decembrie, la Târgu Jiu. Aici a avut loc cea de-a doua ediţie a Festivalului „Tradiţii, datini şi obiceiuri din bătrâni”, organizat de Liceul Teologic „Sfântul Nicodim”, la Teatrul Dramatic „Elvira Godeanu” din municipiu. La eveniment a fost prezent Înaltpreasfinţitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei. Au participat: Corul junior al Liceului Teologic, condus de prof. Mirea Angelica, Corul Liceului Teologic, dirijat de diac. prof. Lăzărică Nicuşor, Corala „Nicofonis” şi Grupul Psaltic „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie”, al Catedralei Mitropolitane din Craiova, coordonat de prof. Victor Şapcă. Au colindat de asemenea şi studenţii ascorişti, membrii ai filialei „Sfântul Irodion de la Lainici”. La final, IPS Părinte Irineu a felicitat pe organizatori şi i-a binecuvântat pe colindători.
 
 
„Sărbătoarea Naşterii Domnului este inepuizabilă”
Elevii Seminarului Teologic „Sfântul Grigorie Teologul” din Craiova nu s-au dezminţit nici anul acesta şi au organizat joi, 19 decembrie, tradiţionala serbare de Crăciun. Programul artistic a cuprins colinde, poezii în limba română şi limba engleză, tradiţii şi obiceiuri creştine, precum şi scenete religioase. În deschiderea evenimentului, Corul Seminarului Teologic, dirijat de profesor Victor Şapcă, a prezentat un buchet de colinde culese din repertoriul coral, psaltic şi popular.
            Prezent la eveniment, IPS Părinte Irineu a vorbit celor prezenţi despre semnificaţia Întrupării Fiului lui Dumnezeu şi a Naşterii Sale din Preasfânta Fecioară. „Nu poţi să fii decât emoţionat după ce participi la asemenea manifestare de înaltă trăire duhovnicească şi o deosebită ţinută artistică, la sentimente exprimate prin modalităţi atât de diverse, de la muzică şi poezie, la teatru şi tradiţii populare. Astfel, am fost purtaţi pe drumul magilor, i-am însoţit pe păstori şi pe îngeri, am petrecut principalele momente sfinte descrise de Sfintele Evanghelii şi am retrăit clipele pline de lumină dumnezeiască ale Naşterii Mântuitorului nostru Iisus Hristos. În acest fel, ne bucurăm în fiecare an pentru că sărbătoarea Naşterii Domnului este inepuizabilă şi se împărtăşeşte de fiecare dată în mod concret, nerepetat şi diferit la fiecare persoană în parte. Anul acesta suntem din nou chemaţi să trăim clipele de neuitat ale luminosului praznic al Naşterii Domnului şi să cântăm împreună cu îngerii: Slavă întru cei de sus lui Dumnezeu şi pe pământ pace, între oameni bunăvoire”, a spus IPS Irineu.

            La final, elevii şi profesorii Seminarului Teologic din Craiova au fost felicitaţi şi binecuvântaţi de IPS Părinte Mitropolit Irineu, care le-a urat sărbători fericite. După aceea s-a ieşit în curtea Seminarului pentru tradiţionalele urări de bine în noul an, înmănunchate în tradiţionalul “Pluguşor”, pregătit sub îndrumarea părintelui  profesor Cristin Sperlea.
 

Diac. Ioniţă Apostolache

Diac. Gheorghe Cioiu