31.12.2013 – Slujiri ale ierarhilor din Mitropolia Olteniei, în prima zi a anului 2014

Evenimente


 
Miercuri, 1 ianuarie 2014, când Biserica sărbătoreşte Tăierea împrejur cea după Trup a Domnului şi pe Sfântul Vasile cel Mare, Arhiepiscopul Cezareei Capadociei, Înaltpreasfinţitul Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, va săvârşi Sfânta Liturghie la Paraclisul mitropolitan Madona Dudu din Craiova.
       Înaltpreasfinţitul Gherasim, Arhiepiscopul Râmnicului, va sluji împreună cu Preasfinţitul Episcop-vicar Emilian Lovişteanul, la Catedrala arhiepiscopală “Sfântul Ierarh Nicolae” din Râmnicu Vâlcea, iar Preasfinţitul Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, va sluji la Catedrala episcopală “Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” din Drobeta Turnu Severin.
 

                                                                        Diac. Gheorghe Cioiu