04.01.2014 – Slujiri ale ierarhilor din Mitropolia Olteniei

Evenimente
Duminica dinaintea Botezului Domnului – 5 ianuarie 2014

Înaltpreasfinţitul Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, va săvârşi Sfânta Liturghie la Paraclisul mitropolitan „Sfântul Prooroc Ilie Tesviteanul” din Craiova.
Înaltpreasfinţitul Gherasim, Arhiepiscopul Râmnicului, va  participa la Sfânta Liturghie săvârşită la Catedrala arhiepiscopală „Sfântul Ierarh Nicolae” din Râmnicu Vâlcea. Preasfinţitul Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei va sluji la Biserica din filia Şiroca, Parohia Marga, judeţul Mehedinţi, iar Preasfinţitul Emilian Lovişteanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului, va sluji la Mânăstirea Cozia, judeţul Vâlcea.

Praznicul Botezul Domnului (Boboteaza) – 6 ianuarie 2014
Înaltpreasfinţitul Irineu va săvârşi Sfânta Liturghie la Catedrala mitropolitană „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie” din Craiova.
Înaltpreasfinţitul Gherasim va sluji, împreună cu Preasfinţitul Episcop vicar Emilian Lovişteanul, la Catedrala arhiepiscopală „Sfântul Ierarh Nicolae” din Râmnicu Vâlcea. Preasfinţitul Nicodim va sluji la Catedrala episcopală „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” din Drobeta Turnu Severin, iar Preasfinţitul Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor, va sluji la Catedrala episcopală „Înălţarea Domnului” din Slatina.

Diacon Gheorghe Cioiu