10.01.2014 – Patru posturi clericale vacante în Protoieriile Tg. Jiu Nord, Craiova Nord şi Băileşti

Evenimente

Arhiepiscopia Craiovei scoate la concurs patru posturi clericale vacante, începând cu data de 10 ianuarie 2014. Primul dintre ele este de preot II la Parohia Motru I (2000 de familii, cat. I), în Protoieria Tg. Jiu Nord, vacantat prin decesul P.C. Pr. Hoară Marcel. Cel de al doilea, de preot paroh la Parohia Botoşeşti-Paia (400 de familii, cat. II), în Protopopiatul Craiova Nord, s-a vacantat prin decesul P.C. Pr. Ion Bidilici. Tot în Protoieria Craiova Nord se scoate la concurs postul vacant de preot paroh la nou înfiinţata parohie Urdiniţa (400 de familii, cat. II). Ultimul post clerical scos la concurs de Arhiepiscopia Craiovei este cel de preot III la Parohia „Adormirea Maicii Domnului” din municipiul Băileşti (cu 1200 de familii, cat. I A).
Dosarele candidaţilor pot fi depuse până pe data de 10 februarie 2014, la Sectorul Administrativ al Arhiepiscopiei Craiovei.