15.01.2014 – Adunarea Eparhială a Arhiepiscopiei Craiovei, în şedinţă de lucru

Evenimente


Adunarea Eparhială a Arhiepiscopiei Craiovei se va întruni în şedinţa anuală de lucru, sâmbătă, 18 ianuarie, ora 12.00, în sala de festivităţi a Centrului de restaurare, conservare patrimoniu şi vizualizare al Arhiepiscopiei Craiovei. Întrunirea se va desfăşura sub preşedinţia Înalt Preasfinţitului Părinte Mitropolit Irineu şi va fi precedată, de la ora 10.00, de şedinta Consiliului Eparhial. Pe ordinea de zi se află analizarea Dării de seamă a Arhiepiscopiei Craiovei cu privire la activitatea desfăşurată în anul 2013, precum şi  aprobarea obiectivelor şi propunerilor pentru activităţile ce se vor desfăşura în anul 2014. Activitatea va fi analizată în cele cinci comisii statutare: administrativ-bisericească, culturală şi educaţională, economică, bugetară şi patrimonială, social-filantropică şi organizatorică, juridică şi de validare.
       Adunarea Eparhială a Arhiepiscopiei Craiovei este organul deliberativ ce are în componenţă 30 de membri : 10 clerici şi 20 laici, de pe raza celor 10 circumscripţii teritoriale din judeţele Gorj şi Dolj.

Diac. Gheorghe Cioiu