15.01.2014 – Ziua Culturii Naţionale sărbătorită în Biserica Ortodoxă Română

Evenimente


Potrivit hotărârii Sfântului Sinod din 28 februarie 2013, în data de 15 ianuarie (ziua de naştere a poetului Mihai Eminescu), stabilită prin legea nr. 238/2010 ca Ziua Culturii Naţionale, eparhiile Patriarhiei Române din ţară şi străinătate vor organiza manifestări cultural-artistice şi acţiuni social-culturale prin care să fie reliefată legătura dintre cult şi cultură, dintre Biserică şi societate. 
În acest sens, centrele eparhiale, protopopiatele, parohiile, mănăstirile şi şcolile de teologie vor coopera cu autorităţile publice locale, cu instituţii de învăţământ şi cultură pentru evidenţierea şi promovarea valorilor perene ale culturii româneşti. 
În ziua de 15 ianuarie 2014, Patriarhia Română şi Arhiepiscopia Bucureştilor vor organiza o slujbă de pomenire şi un moment comemorativ la mormântul poetului naţional Mihai Eminescu din cimitirul Bellu.
BIROUL DE PRESĂ AL PATRIARHIEI ROMÂNE