22.01.2014 – Campanie umanitară, sub coordonarea Fundaţiei „Cuvântul care zideşte”

Evenimente


 
Fundaţia „Cuvântul care Zideşte”, ONG patronat de Arhiepiscopia Craiovei, a reluat activităţile social filantropice, prima dintre acestea fiind campania umanitară „Dar cu drag de mărţişor”. Reprezentanţii şi voluntarii fundaţiei lucrează în prezent la confecţionarea de mărţişoare şi obiecte din lut care vor fi distribuite în şcoli, fondurile obţinute în urma campaniei urmând să fie folosite pentru sprijinirea unor copii care provin din familii defavorizate social. „Campania Dar cu drag de mărţişor se află la a patra ediţie şi ne bucurăm că de fiecare dată voluntarii aleg să se implice cu mare drag în acţiunile umanitare pe care le iniţiem. Şi în acest an, parteneri la această campanie sunt Inspectoratul Şcolar Judeţean Dolj şi mai multe şcoli din Craiova, care an de an ne ajută să împlinim dezideratul de a-i sprijini pe cei care au nevoie de noi”, a declarat Cristina Stamatoiu, director executiv al ONG-ului. Elevii care doresc să sprijine campania „Dar cu drag de mărţişor”, prin confecţionarea de mărţişoare, sunt aşteptaţi la sediul fundaţiei situat pe strada Mitropolit Firmilian nr. 3.

(Gabriela Popescu)