24.01.2014 – Seminarul Teologic din Craiova, la ceas aniversar

Evenimente


Seminarul Teologic „Sfântul Grigorie Teologul“ din Craiova îşi cinsteşte mâine patronul spiritual. Activităţile dedicate evenimentului vor fi precedate de Sfânta Liturghie, oficiată în paraclisul şcolii de Înaltpreasfinţitul Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi. Tradiţionala serbare închinată Sfântului Grigorie Teologul va fi organizată în sala de festivităţi şi va debuta cu un cuvânt de primire al pr. prof. Constantin Popescu, directorul Seminarului. În continuare, elevii vor recita poezii şi vor prezenta un program artistic, sub coordonarea cadrelor didactice. Corul şcolii, dirijat de prof. Victor Şapcă, a pregătit pentru această zi un buchet de cântări religioase, patriotice si populare, iar pr. prof. Cristin Sperlea va susţine conferinţa religioasă pe tema „Teologie şi poezie la Sfântul Grigorie Teologul”. Tot în cadrul serbării vor fi prezentate momente poetice din creaţiile Sfântului ocrotitor al Seminarului, cât şi scenete religioase, sub coordonarea diac. prof. Cristian Angel Stăiculescu şi prof. Truşcă Maria.
Istoria Seminarului Teologic din Craiova este strâns legată de viaţa Mănăstirii „Sfântul Nicolae“ – Coşuna, la streaşina căreia s-a format. În chiliile acestui aşezământ monahal au funcţionat primele clase ale Seminarului Teologic Mitropolitan „Sfântul Grigorie Teologul“.

(Gabriela Popescu)