28.01.2014 – Facultatea de Teologie din Craiova îşi cinsteşte patronii

Evenimente


 
Facultatea de Teologie din Craiova îşi va serba hramul joi, 30 ianuarie. Sărbătoarea Sfinţilor Trei Ierarhi, Vasile cel Mare, Grigorie Teologul şi Ioan Gură de Aur, va începe de mâine seară la Paraclisul mitropolitan „Maica Precista” – Dudu din Craiova prin săvârşirea slujbei Vecerniei, Litia şi Acatistul Sfinţilor Trei Ierarhi. Joi, în ziua de prăznuire a celor trei sfinţi ierarhi, la primele ore ale dimineţii va fi oficiată slujba Sfintei Liturghii de IPS prof. univ. dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, Decanul Facultăţii de Teologie Ortodoxă, alături de PS dr. Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, PS dr. Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor, PS dr. Emilian Lovişteanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului, înconjuraţi de un sobor de preoţi şi diaconi din cadrul Facultăţii de Teologie Ortodoxă.
            Manifestările festive vor avea loc în Aula Magna a Centrului de restaurare şi vizualizare al Facultăţii de Teologie din Craiova.

  Diac. Ioniţă Apostolache