31.01.2014 – Sărbătoarea Sfinţilor Trei Ierarhi la Craiova: Hramul Facultăţii de Teologie din Cetatea Băniei

RelatariFacultatea de Teologie din Craiova şi-a serbat joi, 30 ianuarie, ocrotitorii. Prăznuirea Sfinţilor Trei Ierarhi, Vasile cel Mare, Grigorie Teologul şi Ioan Gură de Aur, a adus laolaltă pe profesorii şi studenţii prestigioasei instituţii de învăţământ teologic de rang universitar din Cetatea Băniei. Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie a fost săvârşită la altarul Paraclisului mitropolitan „Maica Precista” – Dudu.

Ca în fiecare an, Sfinţii Trei Ierarhi sunt serbaţi în mod deosebit la Craiova de profesorii şi studenţii Facultăţii de Teologie. Anul acesta, tradiţia a fost dusă mai departe şi ocrotitorii învăţământului teologic de grad universitar au fost cinstiţi după cuviinţă de toată suflarea creştinească din vechea Cetate a Băniei. Sărbătoarea sfinţilor a început de miercuri seara, atunci când soborul părinţilor profesori, în frunte cu Înaltpreasfinţitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, au săvârşit slujba Vecerniei, unită cu Litia, la Biserica „Madona Dudu” din Craiova.

Liturghie Arhierească la Biserica „Maica Precista” – Dudu din Craiova

Joi, 30 ianuarie, în ziua de prăznuire a Sfinţilor Trei Ierarhi şi „dascăli ai Bisericii”, Sfânta Liturghie a fost oficiată de cei patru arhierei olteni, înconjuraţi de un numeros sobor de preoţi şi diaconi. Astfel, alături de IPS Părinte Mitropolit Irineu, au slujit Preasfinţitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, Preasfinţitul Părinte Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor şi Preasfinţitul Părinte Emilian Lovişteanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului. Într-o ambianţă deosebită, încălzită de acordurile coralei Facultăţii de Teologie, condusă de pr. lect. univ. dr. Ion Bârnea, au fost înălţate rugăciuni pentru „profesorii, studenţii, ostenitorii şi toţi binefăcătorii” instituţiei de învăţământ teologic.

La finalul slujbei, PS Părinte Nicodim a vorbit celor prezenţi despre viaţa, activitatea şi actualitatea învăţăturilor aşezate de Sfinţii Trei Ierarhi în sânul Bisericii lui Hristos. „Datorită virtuţilor cu care au fost înzestraţi de Dumnezeu, cei trei părinţi ai noştri, Vasile cel Mare, Grigorie de Dumnezeu cuvântătorul şi Ioan Gură de Aur, au fost fost socotiţi pe drept cuvânt stâlpi ai Sfintei noastre Bisericii. Ei sunt cei pe care îi cinstim ca dascăli şi învăţători ai lumii şi printr-înşii ni s-a făcut cu adevărat cărare bună spre împărăţia lui Dumnezeu. Datori suntem noi, cei ce ostenim în Facultatea de Teologie, dar şi dumneavoastră, care vă pregătiţi aici pentru a putea sluji lui Dumnezeu, să împlinim cu bucurie cinstita lor prăznuire, rugându-i să mijlocească pentru mântuirea sufletelor noastre”, a spus PS Părinte Nicodim.„O bucurie deosebită şi un plus de energie”

Manifestările închinate celor trei sfinţi ocrotitori au continuat la Centrul de restaurare, conservare patrimoniu şi vizualizare al Facultăţii de Teologie din Craiova. Activitatea a fost deschisă prin evocarea părintelui prof. univ. dr. Ion Popescu. Prezentarea, transpusă în formă de conferinţă, a vizat în special dimensiunea triadologică a teologiei celor trei Sfinţi Părinţi ai Bisericii. În continuare, corul facultăţii, în frunte cu pr. lect. univ. dr. Ion Bârnea a interpretat câteva piese, transpuse armonic şi bizantin, din repertoriul bisericesc ortodox.

La final, IPS Părinte Irineu a mulţumit celor prezenţi, profesori şi studenţi deopotrivă, pentru participarea în număr mare la evenimentele de hram şi pentru împreună rugăciunea înălţată spre lauda şi cinstea Sfinţilor Vasile, Grigorie şi Ioan. „Sărbătoarea Sfinţilor Trei Ierarhi aduce întotdeauna în viaţa şcolilor de teologie o bucurie deosebită şi un plus de energie. Bucurie, pentru că aveam asemenea Părinţi, învăţători şi dascăli, mijlocitori de nădejde înaintea lui Dumnezeu care, deşi au trăit cu secole în urmă, ne sunt astăzi atât de prezenţi în viaţa şi învăţământul nostru teologic. Ei ne aduc bucurie, pentru că sărbătoarea lor începe întotdeauna cu Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie. Trăim astfel în Biserică, în Împărăţia lui Dumnezeu şi de aici continuăm drumul nostru  spre întâlnirea deplină cu Părintele Ceresc. Aşadar, Sfinţii Trei Ierarhi ne sunt în ajutor şi nădăjduim ca ei să ne dea puterea să aducem cât mai mulţi slujitori şi nevoitori în ogorul teologiei noastre”, a conchis IPS Părinte Mitropolit Irineu, Decanul Facultăţii de Teologie din Craiova.

Diac. Ioniţă Apostolache