04.02.2014 – Asociaţia Vasiliada – Târgu Jiu a încheiat proiectul M.A.R.E.

Evenimente


Proiectul „Motivat, Altruist, Responsabil şi Eficient” – M.A.R.E., implementat de Asociaţia Vasiliada, filiala Târgu Jiu, aflată sub patronajul Mitropoliei Olteniei, a ajuns la final. Rezultatele proiectului au fost prezentate vineri, 31 ianuarie, în cadrul unei conferinţe organizate la sediul Asociaţiei Vasiliada – Târgu Jiu. La eveniment au participat Nicu Baiu, directorul Centrului Şcolar pentru Educaţie Incluzivă Târgu Jiu, Teodora Ciobanu, director al Direcţiei Publice de Protecţie Socială şi reprezentant al Primăriei Municipiului Târgu Jiu, reprezentanţi ai Centrului pentru vârstnici Magnolia, ai Spitalului Judeţean de Urgenţă, Secţia de Pediatrie şi voluntari ai proiectului M.A.R.E.
În cadrul proiectului au fost implicaţi 31 de voluntari, au fost încheiate trei parteneriate cu instituţii din Târgu Jiu şi au primit sprijin peste 150 de beneficiari indirecţi: copii cu risc de abandon social, beneficiari ai Centrului Şcolar pentru Educaţie Incluzivă Târgu Jiu, vârstnici şi copii internaţi la Secţia de Pediatrie a Spitalului Judeţean de Urgenţă din Târgu Jiu. De asemenea, s-au pus bazele unor noi colaborări cu instituţiile implicate în proiect şi cu alte instituţii publice şi private în vederea asigurării sustenabilităţii proiectului. Proiectul „Motivat, Altruist, Responsabil şi Eficient” – M.A.R.E. a fost finanţat cu sprijinul Primăriei Municipiului Târgu-Jiu şi al Consiliului Local Târgu-Jiu.
Mai multe detalii despre serviciile sociale oferite în cadrul proiectului şi despre rezultatele acestuia pot fi găsite pe blogul www.proiectmare.blogspot.com.
 

(Gabriela Popescu)