05.02.2014 – 20 de copii primiţi la Centrul "Sfântul Nicolae" din Filiaşi

Evenimente


Numărul beneficiarilor din cadrul Centrului „Sfântul Nicolae” din Filiaşi, al Asociaţiei Vasiliada, ONG patronat de Arhiepiscopia Craiovei, a crescut cu 20 de copii. În prezent, aşezământul oferă servicii sociale şi educaţionale pentru 50 de copii cu vârste cuprinse între 7 – 14 ani, proveniţi din familii cu risc de excluziune socială. „Beneficiarii noştri sunt copii care provin din familii defavorizate social, familii care nu au un venit lunar constant şi întâmpină dificultăţi în creşterea acestora. Principalul obiectiv al nostru este reechilibrarea psihică a copiilor prin asigurarea suportului emoţional şi prin intermediul activităţilor de terapie psihologică şi ocupaţională. Astfel, activităţile noastre au ca scop dezvoltarea abilităţilor de comunicare, stimularea senzorială prin activităţi de terapie ocupaţională, precum desen, colaj, modelaj, pictură, dezvoltarea abilităţilor practice de viaţă independente, şi tot aici, la centru, oferim copiilor asistenţă în efectuarea temelor şcolare”, a declarat Alexandra Vopsitoru, coordonatorul Centrului.
Activităţile centrului se desfăşoară cu sprijinul a cinci voluntari „care zi de zi sunt alături de noi, şi ne bucurăm să vedem cu câtă dragoste se implică în toate proiectele derulate în folosul celor mici. De asemenea, parteneriatele pe care le încheiem cu instituţii importante din Municipiul Filiaşi au un rol deosebit în formarea şi dezvoltarea educaţională a beneficiarilor, iar aici vom evidenţia parteneriatul pe care îl avem cu Biblioteca Orăşenească „Anton Pann” din Filiaşi. Multumim în mod special Primăriei Municipiului Filiaşi, care permanent ne-a sprijinit în derularea acţiunilor din cadrul Centrului”, a adăugat Alexandra Vopsitoru.
 

(Gabriela Popescu)