07.02.2014 – Slujiri arhiereşti în Mitropolia Olteniei

Evenimente
În Duminica a 33–a după Rusalii, Înaltpreasfinţitul Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, va săvârşi Sfânta Liturghie la Mânăstirea Jitianu din localitatea Branişte, judeţul Dolj.
Înaltpreasfinţitul Gherasim, Arhiepiscopul Râmnicului, va  participa la Sfânta Liturghie săvârşită la Catedrala arhiepiscopală „Sfântul Ierarh Nicolae” din Râmnicu Vâlcea. Preasfinţitul Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, va sluji la Paraclisul Catedralei episcopale „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” din municipiul Drobeta Turnu Severin. Preasfinţitul Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor, va săvârşi Sfânta Liturghie şi slujba de resfinţire a Bisericii „Sfântul Ierarh Nicolae” din Parohia Gostavăţu I, judeţul Olt, iar Preasfinţitul Emilian Lovişteanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului, va sluji la Mânăstirea Troianu din Râmnicu Vâlcea.

Diac. Gheorghe Cioiu