11.02.2014 – Simpozion internaţional închinat Sfinţilor Brâncoveni, la Craiova

Evenimente

Colegiul Naţional „Ştefan Velovan” din Craiova va găzdui, în data de 22 martie 2014, lucrările Simpozionului internaţional cu tema „Moştenirea cultural-spirituală a Sfântului Voievod Martir Constantin Brâncoveanu”. Activitatea implică participarea a 120 de cadre didactice din judeţul Dolj, precum şi din oraşul Vidin – Bulgaria şi Scuolla San Bartolomeo – Italia. Activitatea propusă are rolul de a marca anul 2014, decretat de Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române ca „An omagial euharistic” şi „An comemorativ al Sfinţilor Martiri Brâncoveni”. În acest sens, evenimentul se doreşte a fi un prilej de „evocare a jertfelniciei Sfinţilor Martiri Brâncoveni şi de reflecţie asupra moştenirii cultural-spirituale brâncoveneşti”.

diac. Ioniţă Apostolache