21.02.2014 – Slujiri arhiereşti în Mitropolia Olteniei

Evenimente


În Duminica Înfricoşătoarei Judecăţi (a Lăsatului sec de carne), Înaltpreasfinţitul Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, va săvârşi Sfânta Liturghie la Biserica „Sfântul Nicolae – Brânduşa” din Craiova. După Sfânta Liturghie, IPS Irineu va săvârşi Taina Sfântului Botez pentru cel de-al treilea copil al părintelui Marcel Răduţ Selişte, preot slujitor la Paraclisul Spitalului Judeţean de Urgenţă din Craiova.
Înaltpreasfinţitul Gherasim, Arhiepiscopul Râmnicului, va participa la Sfânta Liturghie săvârşită la Catedrala arhiepiscopală „Sfântul Ierarh Nicolae” din Râmnicu Vâlcea, iar Preasfinţitul Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, va sluji la Biserica din Parohia Mărăşeşti, judeţul Mehedinţi, aici unde PS Nicodim îl va hirotoni diacon pe tânărul teolog Ionel Despău, fiu al localităţii Mărăşeşti.
Diac. Gheorghe Cioiu