16.01.2019 – Cercetătoarea Christine Chaillot din Geneva a conferențiat la Craiova

Evenimente

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul, cercetătoarea Christine Chaillot din Geneva – Elveția, a vizitat în data de 15 ianuarie 2019 Facultatea de Teologie Ortodoxă a Universității din Craiova. De asemenea, începând cu ora 1500 în Sala „Sf. Antim Ivireanul” a avut loc conferința invitatei noastre cu tema: „Dialogul dintre Biserica Ortodoxă și Bisericile Orientale”.

Prelegerea a avut ca subiect principal diferențele teologice dintre cele două grupuri de biserici, diferențe rezultate în urma Sinodului Ecumenic de la Calcedon din 451, dar și situația actuală a dialogului, reluat în secolul al XX-lea și care este în curs de desfășurare și în zilele noastre. Personalitatea teologică comună a tradițiilor creștine rămâne Sf. Chiril al Alexandriei, menționat de foarte multe ori în prezentarea doamnei Chaillot. La finalul conferinței, tinerii noștri studenți au avut ocazia să adreseze întrebări cu privire la subiectul conferinței. De asemenea, ca amintire a prezenței la Craiova, autoarea Chaillot a dăruit două cărți bibliotecii noastre pentru a fi la îndemâna studenților cititori.


Doru Marcu