16.01.2019 – Eveniment cultural la Seminar cu ocazia Zilei Culturii Naționale și a serbării poetului Mihai Eminescu

Evenimente

În colaborare cu instituțiile culturale ale Craiovei, Seminarul Teologic Ortodox „Sf. Grigorie Teologul” a organizat în data se 15 ianuarie 2018 programul educațional denumit „Un geniu romantic în actualitate: Mihai Eminescu”. Evenimentul s-a desfășurat în Sala de conferințe a instituției teologice. Ziua de 15 ianuarie a fost declarată în România Ziua Culturii Naționale, fiind ziua de naștere a marelui nostru poet.

Alături de părintele director Diac. Prof. Dr. Pătularu Ionuț, au fost alături de noi și au vorbit elevilor seminariști următoarele personalități: Prof. Univ. Dr. Ioan Lascu (Președinte al Uniunii Scriitorilor din România, filiala Craiova); dl. Mircea Pospai (președinte al Uniunii Ziaariștilor Profesioniști din România, filiala Craiova); Prof. Univ. Dr. Ștefan Vlăduțescu (Universitatea din Craiova); Prof. Dr. Dan Ionescu (Colegiul Național „Nicolae Titulescu); Prof. Nicolae Oârvulescu (scriitor); Prof. Marius Robu (scriitor) și Prof. Univ. Dr. H.C. Mult. Vladimir Iliescu (Universitatea din Aachen).

După prezentările invitaților, a urmat un scurt program artistic pregătit de Corul Seminarului, dirijat de către Asist. Univ. Dr. Victor Șapcă, precum și un recital de poezie eminesciană în interpretarea elevilor seminariști, coordonat de către Prof. Tanța Delcea.


(Doru Marcu)