15.02.2019 – Pregătiri pentru ITO 2019

Comunicate de presa

Cu binecuvântarea Preafericitului Părinte Patriarh Daniel şi prin purtarea de grijă a Înaltpreasfinţitului Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, Cetatea Băniei va deveni în perioada 5-8 septembrie 2019 „Capitala Tineretului Ortodox”. Întâlnirea Tinerilor Ortodocşi (ITO) se va desfășura la Craiova, urmând să completeze şi anul acesta o frumoasă tradiție de împreună lucrare şi credinţă ortodoxă, pe meleaguri străbune. Tema întâlnirii este „Cu toţii suntem un Potir! Credinţă, nădejde şi dragoste”.

Pregătirile pentru acest important eveniment sunt în plină desfășurare. Responsabilitățile s-au împărțit pe departamente de lucru, fiecare etapă fiind atent supervizată de IPS Părinte Mitropolit Irineu. În acest sens, primăvara va aduce lansarea site-ului întâlnirii, dimpreună cu forma în lucru a programului şi alte aspecte organizatorice. De asemenea, săptămâna aceasta vor fi trimise invitațiile oficiale către participanţii din țară şi străinătate.

Echipa ITO Craiova