26.02.2019 – Atelierul „Un mărțișor pentru mama mea” realizat la Centrul „Iasomia” din Târgu-Jiu

Evenimente

Astăzi, 26 februarie 2019, elevii clasei a IX-a de la Liceul Teologic „Sf. Nicodim” din Târgu-Jiu au mers la Centrul pentru Îngrijirea Copiilor „Iasomia” Târgu-Jiu, alături de dirigintele clasei Arhid. Prof. Dr. Nicușor Lăzărică, pentru a participa la atelierul de mărțișoare organizat de coordonatorii centrului. Elevii s-au alăturat copiilor beneficiari ai Centrului și au confecționat mărțișoare din materialele puse la dispoziție de d-na Mihaela Sârbu, coordonatoarea Centrului „Iasomia”. În zilele următoare se va organiza o expoziție unde vor fi premiate cele mai frumoase mărțișoare. De asemenea, în urma unei tombole, copiii de la Centru vor dărui aceste lucrări mamelor și bunicilor, cu ocazia zilei de 1 martie, numită în termeni populari Ziua Mărțișorului. Participarea elevilor liceeni s-a realizat cu acordul Pr. Prof. Anghel Păunescu, directorul Liceului Teologic „Sf. Nicodim” din Târgu-Jiu.

Trebuie știut faptul că Centrul pentru Îngrijirea Copiilor „Iasomia” Târgu-Jiu funcționează în prezent cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei. Activitatea centrală este aceea de a se oferi servicii sociale primare pentru copiii cu vârsta cuprinsă între 7 și 14 ani, în vederea prevenirii abandonului școlar și familial.

(Doru Marcu)