05.03.2019 – Campania „Sănătate trupească și sufletească” în Parohia Răcarii de Sus

Evenimente

În fiecare an, luna martie este dedicată activităților pentru viață. Punctul culminant al acestor inițiative este reprezentat de organizarea unui Marș pentru viață care se desfășoară în marile orașe ale României.

În întâmpinarea acestor deosebite evenimente se numără și inițiativa pr. Ionuț Prioteasa, de la Parohia Răcarii de Sus, din Protoieria Craiova Nord, cu privire la campania umanitară denumită „Sănătate trupească și sufletească”, desfășurată în ziua de 28 februarie. În acest sens, pr. Prioteasa a contactat redacția Ziarului Sănătatea pentru a-i aduce pe medici în sat în scopul de  oferi consultații gratuite localnicilor din Răcari. Oamenii au avut ocazia să fie cercetați de către un medic, să li se măsoare glicemia. De asemenea, li s-au luat tensiunea și li s-au efectuat ecografii și electrocardiograme. Toate femeile prezente au primit flori din partea redacției ziarului Sănătatea, partener principal al Parohiei Răcarii de Sus în cadrul acestei campanii de mărțișor. Această activitate desfășurată la nivel parohial s-a organizat cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Dr. Irineu, Arhiepiscopul și Mitropolitul Olteniei.

(Doru Marcu)