12.03.2019 – Programul liturgic din Săptămâna Duhovnicească, în catedralele şi paraclisele mitropolitane din Cetatea Băniei

Evenimente

Credincioşii din Cetatea Băniei participă în această perioadă la slujba Canonului celui Mare. În fiecare zi a acestei săptămâni, numită după Tradiţia Bisericii noastre „Săptămâna Duhovnicească”, în catedralele şi paraclisele mitropolitane din Craiova se săvârşeaşte: în fiecare seară, de luni până joi, Pavecerniţa Mare şi Canonul Sfântului Andrei Criteanul, miercuri, joi şi vineri – Sfânta Liturghie a darurilor mai înainte sfinţite şi sămbătă de dimineaţă – Sfânta Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur, cu pomenirea morţilor.

În cadrul slujbelor de seară, profesorii şi studenţii Facultăţii de Teologie din Craiova participă la sfintele slujbe rânduite la Catedrala Mitropolitană „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie” şi la Catedrala „Maica Precista” – Dudu din Bănie.

Pr. Ioniţă Apostolache