19.03.2019 – Taina Sf. Maslu în Parohia Roșiuța din județul Gorj

Evenimente

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, în perioada Sfântului și Marelui Post, în parohiile Arhiepiscopiei Craiovei preoții săvârșesc Taina Sfântului Maslu de obște. În cadrul sfintei slujbe cei prezenți sunt unși cu untdelemn sfințit, ascultă pericopele evanghelice și scrierile Sfinților Apostoli rânduite, iar la sfârșit, un preot invitat sau preotul paroh adresează credincioșilor un cuvânt de învățătură.

În după-amiaza zilei de 17 martie, Parohia Roșiuța din județul Gorj a bătut clopotele bisericii cu hramul „Înălțarea Domnului” și „Sf. Proroc Ilie Tesviteanul” pentru vestirea credincioșilor cu privire la începerea Sfintei Taine a Maslului. Slujba a fost oficiată de un sobor de preoți, alături de părintele paroh Ion Fotescu.

La final, credincioșii au primit în dar materiale catehetice, dar și îndemnul de a lua aminte la perioada de post în care ne aflăm pentru a se spovedi și împărtăși cu pregătire.


(Doru Marcu)