21.03.2019 – „Marşul pentru viaţă” în Arhiepiscopia Craiovei

Evenimente

Sâmbătă, 23 martie, ONG-rile creştine din cuprinsul Arhiepiscopiei Craiovei (ASCOR, Pro-Vita) organizează, cu binecuvântarea IPS Părinte Mitropolit Irineu, tradiţionalul „Marş pentru viaţă”. Motto-ul acţiunii de anul acesta este „Unic din prima secundă” şi urmăreşte, alături de întreaga manifestare, să coştientizeze opinia publică despre importanţa şi valoarea vieţii umane, încă din pântecele matern. Atât la Craiva, cât şi la Târgu Jiu, sunt aşteptaţi să ia parte la marş mii de participanţi, care vor defila paşnic pe principalele artere ale oraşelor, purtând bannere cu mesaje pro-viaţă. În Cetatea Băniei activitatea va începe de la orele 16,00, pe traseul: Biserica Hagi Enuș, Teatrul Național Marin Sorescu, Biserica Adormirea Maicii Domnului – Madona Dudu.

Pr. Ioniţă Apostolache