25.03.2019 – Corul Seminarului Teologic din Craiova – Premiul I la Olimpiada Națională Corală, etapa zonală

Evenimente

Sâmbătă, 23 martie 2019, Liceul de Arte „Marin Sorescu” din Craiova a fost gazda unui eveniment cultural deosebit, anume Olimpiada Națională Corală, etapa zonală. Grupurile de tineri calificate la această etapă, după selecția din 23 februarie, au avut ocazia să își dovedească din nou aptitudinile muzicale. Pentru această etapă, am avut trei categorii de coruri, atât pentru nivel liceal dar și gimnazial. În categoria C – nivel liceal, Corul Seminarului Teologic „Sf. Grigorie Teologul” din Craiova a reușit să câștige Premiul I, cu 99 de puncte, cu următorul repertoriu: Dimitrie Bortneanschi – „Cuvine-se cu adevărat”; Ion Cart  – „Ca pre Împăratul”; Cântare tradițională bizantină pe opt moduri – „Psalmul 144” și Gheorghe Danga – Sârba în căruță”. Dirijorul tinerilor seminariști din Craiova este Prof. Dr. Victor Șapcă. Etapa națională va fi organizată de către Ministerul Educației Naționale, atunci când corul Seminarului nostru va intra în concurs cu celelalte coruri de liceu/seminar teologic, căștigătoare la etapa zonală, conform conceptului propus de către organizatori.


(Doru Marcu)